Výlety po okolí

Kašperské Hory — výchozí bod Šumavy k celoroční turistice

Kašperské Hory — Bergreichenstein — jsou historické městečko s dominantou hradu Kašperk v nádherné poloze 4 km nad údolím řeky Otavy, 740 m nad mořem s výhledy do centrální Šumavy. Město vzniklo na přelomu 13. a 14. století jako hornická osada při významném zlatonosném revíru. Na zlatokopecké stezce můžete vidět zbytky několika štol, kde se ještě téměř před 100 lety těžilo zlato.

Střed města tvoří nově opravené náměstí, kterému dominuje kostel sv. Markéty, renesanční radnice a kašna. Další kostely v Kašperských Horách jsou Poutní kostel Panny Marie Sněžné (nedaleko chalupy) a kostel sv. Mikuláše s romantickým hřbitovem, kam rozhodně stojí za to si udělat výlet (cca 2 km od chalupy).

Přímo v Kašperských Horách je muzeum Šumavy, turistické infocentrum, informační středisko národního parku, kino, lékárna, pošta, obchody (potraviny COOP a večerka, cukrárna, restaurace, muzeum hraček, automobilů, pivovarnictví… V místě je jízdárna koní a další westernové jízdárny jsou v okolí. Nedaleko náměstí je dětské hřiště.

Asi 3 km od Kašperkých Hor, v Červené, je chov bizonů.

Na pěší turistiku a cykloturistiku je možné vyjít po značených trasách již od domu. Několik zajímavých tipů na výlet do blízkého okolí včetně podrobného popisu trasy najdete zde.

Tyto a další inspirace na výlety po okolí včetně popisu cest a mapičky, najdete v chalupě v „Manuálu k chalupě“.

Další zajímavosti v okolí:

Za pozornost stojí návštěva okolních historických hradů. Kromě hradu Kašperk, kam lze dojít i pěšky nebo dojet na kole, je nedaleko hrad Rabí, Velhartice a Klenová.

Blízko je několik rozhleden. Rozhledna Svatobor u Sušice vzdálená 15 km a Poledník, na který se vyráží hlavně z Modravy nebo z Prášil. Na kole je také pěkný výlet na nedalekou rozhlednu na Javorníku.

Překrásnou vyhlídku na českou i bavorskou stranu Šumavy vám poskytnou výstupy na vrcholy Ostrý (1292 m), Luzný (1373 m), Roklan (1453 m), Velký Javor (1457 m), Poledník (1315 m) a další.

V létě je také možné využít cyklobus (jízdní řád), který vas odveze na Srní, Modravu a Kvildu. A odtud můžete na kole dojet zpátky až k chalupě.

V létě se můžete vykoupat ve vždy čisté a svěží vodě v Otavě, vzdálené 4 km od chalupy. V Sušici je půjčovna lodí — kánoí na výlety po řece s kompletním servisem.

Přírodní koupaliště v okolí, např. Nezdice, Žihobce, Anín a Sušice.

Údolní nádrž Lipno je vzdálená 65 km, celoročně je v provozu krytý nově vybudovaný aquapark Horažďovice, vzdálený 30 km.

V nedaleké Sušici je také otevřený nově zbudovaný aquapark a letní koupaliště.

V zimní sezóně, 1,5 km od domu přes město směrem na obec Červenou, je nový lyžařský areál s umělým zasněžováním. V provozu je do večerních hodin při umělém osvětlení. Délka je cca 600 metrů. U dojezdu lanovek je půjčovna lyží, běžek, snowboardů a veškeré výstroje, občerstvení s venkovním sezením a prostorné parkoviště zdarma. Toto skýtá ideální podmínky pro rodinné lyžování.

Již z kraje města jsou upravované běžecké trasy směrem přes Ždánov na Javorník a Zadov.

Atraktivní běžecké trasy s nádhernou zimní Šumavou jsou v oblasti Kvildy, Prášil, Modravy. Dostupnost autem nebo skibusem 20 až 30 km, sníh zde zůstává do pozdního jara.

Lyžařský areál Zadov je vzdálen 11 km, Železná Ruda a areál Špičák pak 35 km.

Pro náročné lyžaře doporučujeme lyžařský areál Velký Javor — Grosser Arber (1457 m) na území Německa, 8 km za Železnou Rudou. Zde se koná každé dva roky Světový pohár ve sjezdovém lyžování žen, vzdálenost od ubytování je 45 km.